Przeczytaj
żółw lądowy | żółw wodny
zwierzak4you@gmail.com

Żółw żabuti

Inne nazwy dla tego żółwia to żabuti czarny oraz żółw leśny. Gatunek ten należy do żółwi lądowych. Osiąga on wymiary do 50 zm. Pancerz jest czarny z żółtymi lub pomarańczowymi plamkami. Wśród tej odmiany nie wyróżnia się podgatunków a formy różniące się pomiędzy sobą wielkością oraz ubarwieniem.

zolw zabuti

Osobnik ten występuje w Ameryce Południowej. Można go spotkać między innymi w Brazylii, Argentynie i Boliwii. Doskonale czuje się w środowisku porośniętym palmami. Uwielbia przede wszystkim okresowo zalewane sawanny.

Żabuti czarny w czasie upałów intensywnie poszukuje terenów wilgotnych. Podczas hodowli wymaga dużego terrarium ponieważ jest bardzo ciekawski, kontaktowy i aktywny.

W naturze żywi się ziołami, owocami, kwiatami, padliną, odchodami zwierząt oraz bezkręgowcami. W hodowli można podawać mu mniszek lekarski, babkę lancetowatą, pomarańcze, banany, śliwki czy dżdżownice. Powinno się go karmić codziennie lub co dwa dni. Warto jest uzupełniać jego dietę o wapń.

Jego zdolność do rozmnażania w niewoli zaowocowała wyhodowaniem wielu odmian różniących się od siebie barwą. Jest on bardzo chętnie wykorzystywany do hodowli ze względu na swoje przyjazne usposobienie. Odpowiednie warunki w terrarium to wilgotność na poziomie 50 – 70 % i temperatura w granicach 22 – 30 stopni Celsjusza. W terrarium należy także zapewnić dostęp do świeżej wody.

Jakich warunków wymagają żółwie?
Żółw zawiasowy
No tags for this post.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *