PrzeczytajPamiętaj, że strona ma charakter hobbystyczny!

Leniwy żółw jaszczurkowaty

Zwierzęta te kojarzą się najczęściej z miłymi, ale leniwymi zwierzakami, których życie ogranicza się do obojętnego pożerania sałaty a także spoglądania w dal. Mowa rzecz jasna o stworzeniach trzymanych w warunkach mieszkaniowych. Rzeczywistość bowiem jest taka, że zwierzęta te żyjące w naturalnym środowisku to zwierzęta, które zadziwiają biologów oraz często wykorzystywane są przez ludzi do szczególnie zaskakujących celów. A w rzeczywistości – mogą być szczególnie charakterne.

żółw jaszczurkowaty
Żółw jaszczurkowaty – zdjęcie ze strony Terrarium.com.pl

Żółw jaszczurkowaty na przykład – występujący od Kanady, także po północne obszary Ameryki Południowej – uznawany był pewnego czasu za doskonałego poszukiwacza ciał utopionych ludzi (żółwia wkładano do stawu, a w miejscu w którym się zatrzymał – rozpoczynano szukanie zwłok topielca). To specyficzne wykorzystywanie tego gada w charakterze „zwierza tropiącego” zależne było rzecz jasna od jego naturalnej specyfiki. Okazuje się bowiem, że żółw jaszczurkowaty uzależnia własną aktywność od typu najedzenia. Między innymi, odmiana ta nie jest już wykorzystany do wyszukiwania topielców, mimo wszystko jego mało zachęcająca przeszłość „zawodowa” nie odstrasza wielbicieli tych nietypowych, bardzo charakterystycznych stworzeń.

Sympatyków nie przeraża również to, że żółw jaszczurkowaty jest gadem szczególnie groźnym a także całkowicie nieprzyjaznym – miały miejsce nawet przypadki, iż pupile takie przeczuwając niebezpieczeństwo wygryzały własnym właścicielom części dłoni. Wychodzi więc na to, że sympatyków odmiany przyciąga w żółwiach jaszczurkowatych nieznośny charakter oraz groteskowy, nietuzinkowym, przywodzący skojarzenia z przedziwnym lub to, że są tak odmienne od spokojnego, spokojnie spożywającego sałatę, „typowego” żółwia stepowego.

Pielęgnacja żółwi ozdobnych

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *