Występowanie żółwia lamparciego
|Całkiem nie dawno – pomimo że wydaje się być to oklepane lub zbyt proste – gady z odległych krajów, w warunkach domowych, przetrzymywali tylko koneserzy i specjaliści gatunku. Teraz, gdy w każdym sklepie zoologicznym bez kłopotu kupić da się oryginalnego przyjaciela z rodziny zwierząt drobniejszych – każdy Kowalski będzie mógł pozwolić sobie sobie domowe terrarium, akwarium lub prywatny wybieg. Na nieszczęście, wspomniani wcześniej Kowalscy zdają się nie pamiętać przy tym, iż popularne, egzotyczne odmiany potrzebują specjalnych warunków.

I nie rozchodzi się, w tym przypadku przynajmniej o osprzętowanie terrarium w tropikalne lub afrykańskie krzewy, lecz o zapewnienie pupilowi warunków życiowych jak bardzo zbliżonych do tych, w których przebywał na wolności. Doskonałym przykładem znacznie modniejszego, egzotycznego zwierzaka, jaki jednocześnie zdecydowanie rzadziej pojawia się w środowisku naturalnym, a znacznie częściej pojawia się w domowych hodowlach może być żółw lamparci – szczególny gatunek, który zamieszkuje duże, afrykańskie sawanny. Żółw lamparci to jeden z najokazalszych, występujących na Czarnym Lądzie gatunków czworonogów takiego rzędu.
W naturalnym środowisku, czworonogi te mogą przekroczyć nawet 60 centymetrów długości oraz ważyć ponad 35 kilogramów. Parametry wielkości podążają w łącznie z długowiecznością, gdyż żółw lamparci może żyć także sto lat. Niestety, hodowany w hodowlach – między innymi na skutek błędów z karmieniem – żółw lamparci prawie nigdy dożywa starego wieku. Ponadto, początkujący amatorzy takiego gatunku często czują się zaskoczeni szybkim wzrostem żółwia.