Żółw błotny
|Żółw błotny to gad, który zagrożony jest wyginięciem. W Polsce spotykany jest raczej rzadko. Zamieszkuje południową i środkową Europę, a także północno-zachodnią Afrykę i Azję Mniejszą. Żółw tego gatunku przepada za terenami wilgotnymi, a jego głównym środowiskiem życia jest woda. Największą aktywnością wykazuje się w porze wieczorno-nocnej. Uwielbia bogato porośnięte zbiorniki wodne. Kiedy dotychczasowy zbiornik wysycha, decyduje się na dalekie wędrówki w poszukiwaniu nowych.

Żółw błotny ma owalny pancerz, który składa się z dwóch części. Jego górny pancerz złożony jest z 38 płaskich tarcz. Pancerz dolny zaś składa się z 12 foremnych tarcz. Nie jest to duży żółw w porównaniu do innych gatunków, gdyż pancerz samca mierzy maksymalnie 18 cm, a samicy 21 cm. Na przełomie mają i czerwca samica tego gatunku składa od 6 do 15 jaj. Żółw błotny w naturalnym środowisku może żyć nawet 100 lat. Żywi się między innymi ślimakami, małżami, żabami i małymi rybami. Pokarm wyławia z wody, w której przebywa.
Co wy piszecie, że jest to zwierzę rzadko spotykane? Jakiś czas temu będąc na rybach nad stawem spotkałem tego gada. Wyglądał nieco inaczej niż ten przedstawiony na zdjęciach, bo mam wrażenie że miał coś takiego kolorowego na szyi. Nie wiem, może to jakiś okres godowy tych zwierząt, stąd te kolorowe plamy na szyi? Tak czy inaczej albo miałem wyjątkowe szczęście spotkać tego rzadkiego osobnika, albo też autor artykułu posiada nieco przestarzałe informacje. Może teraz spotyka się je nieco częściej.
No teraz to się ładnie wygłupiłeś 😀 Już teraz z miejsca mogę napisać, że na 100% nie był oto żółw błotny. Po pierwsze autor artykułu ma zupełną rację, gad ten jest spotkany niezwykle rzadko. To zwierzę, które opisujesz to żółw czerwono lub żółtolicy. W dalszym ciągu nie jest to zwierzę rodzime i naturalnie występujące w naszym kraju. Niestety, nieodpowiedzialni ludzie, coraz częściej wypuszczają te gady na wolność, po tym gdy przestają się mieścić do niewielkiego akwarium. Niestety, skazują je na niemal pewną śmierć, ponieważ nie są one przystosowane do takich temperatur jakie panują u nas zimą.