Żółw czerwonolicy
|Żółw czerwonolicy zaliczany jest do żółwi błotnych. Występuje głównie w Ameryce Północnej i Środkowej. Gatunki tego żółwia, które pojawiają się w Polsce, są tu tylko na skutek wypuszczania ich przez osoby, które jeszcze do niedawna zajmowały się ich hodowlą w terrarium. Żółw czerwonolicy ma owalny karapaks i odrobinę spłaszczony. Jego pancerz jest koloru oliwkowo-zielonego.

Samce nieco różnią się od samic tym, że są ogólnie mniejsze, mają dłuższy i jednocześnie grubszy ogon, a także nieco dłuższe pazury. Długość pancerza maksymalnie wynosi 28,9 cm. Żółwie czerwonolice zamieszkują przeważnie zbiorniki wodne. Odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Dieta danego żółwia to także wodne owady, ślimaki, kijanki, raki i ryby. Upolowany pokarm zjadają będąc jeszcze pod wodą. Żółw czerwonolicy zimę spędza zagrzebany w mule na dnie zbiornika wodnego. Żółwia czerwonolicego można hodować w terrarium w domowych warunkach. Jak przygotować dla niego nowe miejsce pobytu, można dowiedzieć się w każdym sklepie zoologicznym.
Miałem kiedyś takiego żółwia. Kupiłem go jako zupełnie małego, w zaledwie kilka miesięcy osiągnął on rozmiary niemal dwukrotne i nadal rósł. Niestety, jego dawne akwarium nie nadawało się dla niego, z tego powodu zmuszony byłem go oddać. Był fajnym zwierzakiem, niewymagającym zbyt wiele uwagi. Według sprzedawcy u którego go kupiłem, wystarczyło mu niewielkie akwarium w którym znajdowała się przestrzeń z wodą i wysepka, na której mógł odpoczywać. Szkoda, że facet nie powiedział mi, że te gady bardzo szybko rosną i po kilku miesiącach jego dawne akwarium będzie zupełnie zbędne.
No i to jest właśnie nieodpowiedzialne. Jak można kupić zwierzaka, o którym się kompletnie nic nie wie? I tak dobrze, że go oddałeś bo coraz więcej słyszy się o żółwiach tego gatunku, które zamieszkują miejskie stawiki, oczka wodne a nawet płytkie i spokojne strumyki. Ludzie! Przecież te gady, podobnie jak większość innych zwierząt tego rodzaju wymagają odpowiedniej wiedzy oraz warunków, aby móc funkcjonować. Wypuszczone na wolność przetrwają najwyżej do zimy…