Żółw grecki
|Żółw grecki jest żółwiem lądowym. Jego karapaks jest dość mocno wypukły. Żółw ten ma masywną głowę, pokrytą regularnymi tarczkami. Przednie kończyny ma nieco spłaszczone, a tylne zaś bardziej słupkowate. Ogon jest raczej krótki, ale gruby, a na końcu wyraźnie zwężony. Karapaks może przybrać kolor jasnożółty, jasnobrązowy, bądź też oliwkowobrązowy. Każda z tarcz wzbogacona jest ciemną plamą. Ciało żółwia jest z kolei szare, bądź też jasnooliwkowe. Długość karapaksu samca wynosi 25 cm. Samice osiągają długość do 30 cm. Taki żółw może ważyć około 1 kg.

Przebywa na terenach suchych i do tego silnie nasłonecznionych. Przeważnie wybiera kamieniste tereny bogate w roślinność trawiastą i niskie drzewa. Jego podstawowy pokarm to miękkie i soczyste łodygi, a także liście, kwiaty, zioła, mniszek lekarski oraz oset i koniczyna. Sądząc po jadłospisie wyraźnie widać, że jest to żółw roślinożerny. Żółw grecki preferuje tryb życia lądowy i dzienny. Upalne dni znosi w ten sposób, iż zakopuje się w ziemnych korytarzach. Należy raczej do dość zwinnych żółwi. Samica tego gatunku składa jaja w maju lub czerwcu w ilości od 3 do 8. Żółw grecki zamieszkuje takie regiony jak Półwysep Bałkański czy Apeniński. Także ten gatunek żółwia można hodować w domowym terrarium, dbając o jego stosowne przygotowanie.
Jakiś czas temu będąc w sklepie zoologicznym widziałem te żółwie. Ich cena jednak zbiła mnie dosłownie z nóg. Czy może mi ktoś powiedzieć dlaczego jest tak wysoka, a także jakie warunki są potrzebne do jego hodowli. Czy jest to zwierzę bardzo wymagające oraz kosztowne w utrzymaniu? Mój ojciec opowiadał mi, że kiedyś żółwie tego gatunku można było kupić za śmieszne pieniądze. Dlaczego teraz ceny uległy tak dużej zmianie?
Strasznie dużo pytań… jeśli cena żółwia „zbiła cię z nóg” to po prostu go nie kupuj, zwłaszcza że wyposażenie jego terrarium również nie należy do najtańszych. Aby móc trzymać żółwia greckiego, należy zaopatrzyć się w odpowiednie terrarium. Akwarium nie będzie do tego celu odpowiednie, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej wentylacji. Do tego musisz kupić także podłoże (byle nie był to piasek) a także lampę nagrzewającą. Ceny uległy zmianie ponieważ jeszcze jakiś czas temu żółwie tego gatunku przywożono z zagranicy „w reklamówce” teraz natomiast wymagane jest posiadanie odpowiedniego dokumentu stanowiącego potwierdzenie jego legalnego pochodzenia