PrzeczytajPamiętaj, że strona ma charakter hobbystyczny!

Żółw lądowy

Żółw lądowy należy do żółwi z grupy skrytoszyjnych. Zamieszkuje strefę ciepłą i umiarkowaną, wyłączając Australię i Nową Gwinee. Żółw tego gatunku preferuje tereny suche jak na przykład sawanny i pustynie. Posiada grube i zarazem słupowate kończyny, które zakończone są zrośniętymi palcami z wyraźnymi pazurami. Karapaks żółwia danego gatunku jest skostniały oraz wysoko wysklepiony. Pancerz jest bardzo ciężki, przez co żółw porusza się dość wolno, nie ma szans na szybsze przemieszczanie się. Może osiągnąć długość od 6 do 130 cm. Jego waga sięga nawet 250 kg. Pożywienie dla żółwi tego gatunku stanowią rozmaite rośliny, gdzie należy zaliczyć kwiaty, owoce, kaktusy. Żółw tego gatunku zjada również dżdżownice, ślimaki i owady. Żółwie lądowe są ostatnimi czasy dość popularne w zakresie hodowli domowej. Do żółwi lądowych można zaliczyć poniższe podgatunku.

Żółwie lądowe - źródło obrazka Wikimedia.org
Żółwie lądowe – źródło obrazka Wikimedia.org

Żółw grecki występuje w basenie Morza Śródziemnego. Karapaks samców może mieć długość do 25 cm, samic zaś do 30 cm. Jest on koloru jasnożółtego, jasnobrązowego, albo oliwkowobrązowego. Każda tarcza znajduje się plama w kolorze ciemnobrązowym, bądź czarnym.

Żółw lamparci zamieszkuje afrykańskie sawanny, które zarośnięte są trawami i drzewami. Z reguły rośnie do momentu, w którym osiąga długość około 60 cm. Może ważyć blisko 35 kg. Tarczki grzbietowe mają kolor jasno brązowy. Ich obwódki są koloru czarnego.

Żółw pustynny może ważyć 100 kg. Samiec ma karapaks długości do 76 cm. Samica zaś od 50 do 60 cm. Jego karapaks jest jasnobrązowy. Tarczka ma obwódkę w kolorze piaskowo-brązowym.

Żółw stepowy zamieszkuje tereny Wielkiego Stepu. Osiąga długość od 15 do 23 cm. Karapaks jego jest oliwkowozielony, wzbogacony ciemnymi plamami.

Żółw zawiasowy zamieszkuje zarówno środkową jak i wschodnią Afrykę. Może osiągnąć długość około 22 cm. Środek płytek karapaksu jest żółty, a pierścienie wzrostowe przybierają kolor ciemnobrązowy, niekiedy wpadający w czarny.

Żółw żabuti zamieszkuje tereny Ameryki Północnej. Osiąga długość od 40 do 45 cm. Może żyć do około 80 lat. Jego karapaks jest koloru ciemnego. Każda płytka wzbogacona jest plamką w kolorze pomarańczowo-żółtym.

Żółw zawiasowy
Żółw wodno lądowy

5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *