Żółw ostrogrzbiety
|Żółw ostrogrzbiety pochodzi z rodziny żółwi błotnych i zamieszkuje tereny Ameryki Północnej. Może żyć około 30 lat. Samce osiągają długość do 15 cm, a samice do 25 cm. Żółw na pancerzu ma dość ostre garby, które są cechą charakterystyczną dla ich wyglądu. Jego karapaks jest dość spadzisty i postrzępiony końcach. Żółw ostrogrzbiety ma szarą skorupę wzbogacona czarnymi plamami. Wraz z wiekiem, skorupa ta zmienia kolor na ciemniejszy. Po bokach głowy znajdują się wyłupiaste oczy.

Żółw ten najbardziej aktywny jest w czasie dnia. Uwielbia często wygrzewać się na słońcu. Pożywieniem dla tego gatunku żółwi mogą być dżdżownice, larwy much, ryby, a nawet suchy pokarm, jeżeli żółw ten trafia do niewoli. W zakresie domowej hodowli, żółw ten potrzebuje akwaterraium o stosownej wielkości, a w tym składające się z części lądowej i basenu. Można hodować po kilka żółwi w jednym akwaterrarium, ale wówczas musi być ono odpowiednio duże. Żółwie hodowane w domu powinny być pod względem wielkości podobne, aby jedne nie odganiały od pożywienia drugich.
Miałem kiedyś takiego żółwia. Myślę jednak, że miał nieco bardziej intensywne plamy na szyi. Trzymałem go w specjalnym pojemniku plastikowym, które miało zabawnie wyglądająca wyspę z palmą. Wszystko było super, ale niestety żółw rósł strasznie szybko i musiałem go oddać, bo rodzice nie chcieli zgodzić się na kupno nowego akwarium. Trafił do mojej koleżanki, która trzymała go w akwarium z rybkami, z którego mógł sobie wychodzić na ląd. Po krótkim czasie jednak zjadł wszystkie rybki i został sam.
To zwierzę o którym piszesz, nie jest żółwiem ostrogrzbietym. Od żółwia czerwonolicego, o jakim zapewne mówisz wyróżnia go nie tylko bruzda pośrodku skorupy ale również brak czerwonych plam z boku głowy. Zarówno żółw ostrogrzbiety jak i czerwonolicy bardzo szybko rosną i w krótkim czasie ze słodkiego malucha, przeradzają się w ważącego nawet jeden kilogram, gada. Jego zakup, tak jak każdego innego zwierzęcia należy dobrze przemyśleć, aby uniknąć konieczności jego oddania z powodu braku odpowiednich dla niego warunków.