Żółw skórzasty
|Żółw skórzasty należy do rodziny żółwi skórzastych. Wyróżnia się dużym, spłaszczonym i okrągłym ciałem. Wzbogacone jest dwoma parami dużych płetw i krótkim ogonem. Jego przednie kończyny są zbudowane w taki sposób, aby żółw ten mógł swobodnie pływać w otwartym oceanie. Grzbiet żółwia jest czarny, bądź ciemnoszary. Wierzchnia część jego ciała pokryta jest białymi plamami. Żółw skórzasty może osiągnąć długość równą od 1 do 2 metrów. Wówczas jego waga wynosi około 700 kg.

Jest to żółw wodny, dlatego też praktycznie całe życie spędza w morzu. Tylko samice wychodzą na powierzchnię, aby tam złożyć jaja, co jednak nie trwa zbyt długo. Żółw skórzasty ma delikatną szczękę. Oznacza to, że musi odżywiać się miękkim pożywieniem. Dlatego też zjada głównie meduzy, skorupiaki, mięczaki, małe ryby i wodorosty morskie. Żółw tego gatunku występuje w tropikalnych oceanach, a także w Morzu Śródziemnym. Badania dowodzą o tym, iż na świecie żyje od 26 000 do 43 000 gniazdujących samic. To dowód na to, że ich liczebność znacznie spadła.
Od zawsze fascynowały mnie te żółwie. Pomimo, że na lądzie wyglądają i poruszają się nieco niezgrabnie, w morzu wyglądają przepięknie. Nurkując w Egipcie widziałam je na rafie koralowej. Mówi się, iż są to ptaki mórz. Rzeczywiście tak wyglądają kiedy przepływają z gracją obok. Niektóre z nich są naprawdę spore. Spotkać takiego, podczas nurkowania w morzu to naprawdę niesamowite spotkanie, które zostaje w pamięci na zawsze. Szkoda, że każdego roku niemal ich liczebność maleje. Z tego co mówił nasz instuktor wiele ginie z powodu zanieczyszczeń mórz.
Niestety nie miałam okazji widzieć tego rodzaju gadów na żywo. Jedynie, gdzie miałam okazje je obserwować to Oceanarium, które zwiedzałam wraz z rodzicami w czasie wycieczki po Londynie. Rzeczywiście sprawiają wrażenie jak by latały, zwłaszcza kiedy obserwuje się je za szybą znajdująca się nad głową. Przepiękne… Kiedys oglądałam program o tym, jak samice tych żółwi wychodzą na brzeg aby znieść jaja. Niestety kiedy wylegną się z nich młode, bardzo wiele z nich ginie, podczas pierwszej próby dostania się do morza, w którym są one znacznie bardziej bezpieczne niż na plaży.