Żółw stepowy
|Żółw stepowy należy do żółwi lądowych. Ma dość słabo wysklepiona skorupę, co zauważalne jest szczególnie w sytuacji, kiedy przyrównuje się go do żółwia greckiego. Kiedy żyje na wolności, zamieszkuje na stepach w Azji Środkowej. Uwielbia tereny odkryte, suche, a przy tym porośnięte stepową roślinnością. Żółw stepowy hodowany w domu, może osiągnąć długość od 30 do 35 cm. To zwierzak, który aktywny jest w godzinach rannych i popołudniowych. Można powiedzieć, że włącza się w aktywność o tych samych porach co jego właściciele. Warto podkreślić, że żółw ten jest odporny, wytrzymały i przede wszystkim wdzięczny w hodowli.

Warunki hodowli
Terrarium żółwia wcale nie musi być zbyt wysokie. Warto, by miało jak największą powierzchnię, gdyż lubią spacery. W okresie poczynając od późnej wiosny do wczesnej jesieni, można trzymać je na dworze. Oczywiście trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć teren. Przygotowując podłoże dla tego typu żółwia, należy wykorzystać drewniane zrębki oraz kruszoną korę. Warstwa takiego podłoża musi mieć grubość minimum 10 cm. Żółwie stepowe uwielbiają zakopywać się w podłożu. Z tego też powodu dobrze jest umieścić w terrarium spora ilość siana. Będzie nie tylko się w nim ukrywał, ale i podjadał. W dzień żółw powinien przebywać pod lampą grzewczą w temperaturze od 30 do 35 stopni Celsjusza. Warto też zadbać o odpowiednią świetlówkę, by zastąpiła oczekiwane przez żółwia nasłonecznienie. W miejscu zamieszkania żółwia stepowego powinna znaleźć się miska z wodą.
Żywienie żółwi stepowych
Żółw stepowy jest roślinożercą. Dieta powinna być wzbogacona ziołami i będzie to na przykład mniszek, babki, trawa, biała koniczyna, krwawnik, gwiazdnica, bazylia i melisa. W jadłospisie żółwia nie może zabraknąć warzyw typu rukola, cykoria, kiełki, kapusta pekińska. Żółwie te lubią też rośliny suszone. Nie pogardzą granulatami przystosowanymi do ich potrzeb. Należy je jednak traktować jako dodatek do świeżych mieszanek. Dieta musi być też uzupełniona preparatami wapniowymi i witaminami dla tego rodzaju zwierząt. Nie wolno podawać żółwiom stepowym sałaty, kapusty czy szpinaku. Owoce powinny być podawane raczej rzadko i traktowane jako smakołyk.
Zachowanie
Żółwie stepowe swoją aktywnością wykazują się wiosną. To wtedy rozpoczynają poszukiwania partnera do godów. W czasie deszczu, żółwie te lubią kopać nory na długość nawet 2 metrów. Tam sobie śpią. Tak przynajmniej dzieje się w naturze. Dlatego też domowe osobniki zakopują się we wspomnianym podłożu, jakie tworzy im ich właściciel. To nie są jakoś szczególnie towarzyskie zwierzęta. Nie służą też do zabawy. Żółwie stepowe są raczej spokojne, bardziej do popatrzenia i podziwiania, aniżeli do szalonych zabaw z dziećmi. Dlatego z reguły bardziej nadają się dla dorosłych, niż dla dzieci, którym i tak w niedługim czasie po zakupie zwierzaka, odechciewa się karmienia i czyszczenia terrarium.
Pielęgnacja
O pielęgnacji żółwia stepowego nie można mówić zbyt długo. Nie jest tak wymagający w tej kwestii jak inne zwierzęta domowe. Trzeba przede wszystkim porządkować jego terrarium i to wydaje się jedyna czynność, o jakiej nie można zapominać hodując żółwia stepowego w domu.
Również jestem posiadaczem żółwia stepowego. Rzeczywiście są zwierzęta znacznie bardziej wymagające w hodowli aniżeli uważa to większość ludzi. Gady te nalezą do gatunków szczególnie długowiecznych. Sędziwej starości doczekają one jedynie wówczas, kiedy dołoży się wszelkich starań, aby terrarium jak najbardziej przypominało warunki panujące w jego naturalnym środowisku. Z bolącym sercem patrzę nieraz na warunki jakie mają te zwierzęta nawet w sklepach zoologicznych, w których przecież powinni pracować ludzie mający pojęcie o potrzebach tego zwierzęcia.
Masz dużo racji.. Ostatnio ,gdy byłem w sklepie zoologicznym widziałem żółwika stepowego w piasku! A do jedzenia dostawał (widziałem resztki pokarmu oraz kał)
-Sałatę oraz suche biorepty
Nie dość tego to “terrarium” przypominało bardziej terrarium dla agamy brodatej niż dla żółwia stepowego
Sam mam takom pociechę jak żółw stepowy. Mam go niedługo tylko 6 miesięcy . Ale zapał w opiece nad żółwikiem mi nie spadł. Kocham patrzeć na ten “Cud natury” . Mam tylko 14 lat ;( A jakoś potrafie nim się godnie zając 😀
Niestety masz rację. Jakiś czas temu, będąc na zakupach w dużym centrum handlowym zatrzymałam się przed regałem ze zwierzętami terraryjnymi. Masakra… nie będę oceniać warunków jakie miały inne zwierzęta, bo nie znam się na tym wystarczająco dobrze. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to to, że żółwie miały w terrarium jedynie piasek. Przecież to zupełnie uniemożliwiało im schronienie się czy też zakopanie, co przecież robi każdy żółw tego gatunku. Dodatkowo do jedzenia w miseczce miały kilka warzyw takich jak marchew a wśród nich oczywiście również sałata. Niestety, kiedy byłam tam kolejnym razem, żółwi już nie było a na ich miejscu pojawiły się gekony lamparcie.
Trzymanie żółwia w domu w terrarium to jest czysty sadyzm. Trzymałem tak swojego stepowego przez 2 lata i on sie męczył.
Potem trzymałem go w ogródku przed blokiem (ogrodzony). Pewnego razu zniknął na jesieni. Myśleliśmy że ktoś go ukradł… jakież było nasze zdziwienie i radość jak na wiosnę następnego roku żółw był w ogródku!
Od tamtego czasu juz od 10 lat żółw CAŁY ROK mieszka w ogródku. Uwielbia chwonić się pod jałowcem czy krzewem machonii w wykopanym dołku.
Apeluję o kupowanie żółwi jedynie przez osoby dysponujące ogródkiem. Mój ogródek ma wymiary 5x10m. Uważam ze to jest odpowiedni teren dla żółwia.
A nie przygarnął by Pan jeszcze jednego żółwia do ogródka? 🙂
Dzisiaj znaleźliśmy na działce żółwia stepowego i nikt nie chce sie do niego przyznać.
My nie mamy warunków żeby go trzymać.
Piotr popieram w całej rozciągłości Twój post. Osoby nie mające ogródka, nie powinny kupować tych żółwi. Sam teraz mam sytuację, że nie mogę ich tej zimy przezimować i będą musiały siedzieć w zimie w terrarium. Odkładam przeniesienie do domu bo momentu aż temperatury będą spadać w nocy poniżej 5 stopni.
Posiadam w domu żółwia stepowego. Bardzo ładny gad. Mam nadzieję, że będzie żył u mnie długo. Kupiłem mu terrarium. Myślę o drugim żółwiu. Dzięki serwisowi Zolw-Stepowy.pl zdecydowałem się na żółwia!
A mój żółw stepowy jest w moim domu od 1992r. Kupiłam go przypadkiem od jakiegoś obcokrajowca na targu. Miał cały karton tych biednych gadów. Łzy mi się polały, jak to zobaczyłam. Wzięłam w ciemno pierwszego lepszego i tak już został. Józefina jest wspaniała. Wiele lat minęło, aby był z nią kontakt. Chodzi po całym mieszkaniu, ma swoje ulubione miejsca, łącznie z kanapą, na której sypia, a gdy usiądę obok, to często przychodzi do mnie, żeby ją posmyrać po szyjce i kładzie łapkę na ręce. Grzeje się pod specjalną żarówką. Je tylko z mojej ręki – brokuły, banany, jabłka. Swoim zachowaniem pokazuje, co chce. Ale to się wypracowuje przez wiele lat.
“Drewniane zrębki oraz kruszoną korę” jest do złe podłoże. Żółw w terrarium powinien mieć gliniastą ziemię, dobrze ubitą, wilgotną nie pylącą. Co do kapusty pekińskiej to też nie najlepszy pomysł, żeby ją podawać.