PrzeczytajPamiętaj, że strona ma charakter hobbystyczny!

Żółw stepowy

Żółw stepowy należy do żółwi lądowych. Ma dość słabo wysklepiona skorupę, co zauważalne jest szczególnie w sytuacji, kiedy przyrównuje się go do żółwia greckiego. Kiedy żyje na wolności, zamieszkuje na stepach w Azji Środkowej. Uwielbia tereny odkryte, suche, a przy tym porośnięte stepową roślinnością. Żółw stepowy hodowany w domu, może osiągnąć długość od 30 do 35 cm. To zwierzak, który aktywny jest w godzinach rannych i popołudniowych. Można powiedzieć, że włącza się w aktywność o tych samych porach co jego właściciele. Warto podkreślić, że żółw ten jest odporny, wytrzymały i przede wszystkim wdzięczny w hodowli.

Żółw stepowy - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Żółw stepowy – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Warunki hodowli
Terrarium żółwia wcale nie musi być zbyt wysokie. Warto, by miało jak największą powierzchnię, gdyż lubią spacery. W okresie poczynając od późnej wiosny do wczesnej jesieni, można trzymać je na dworze. Oczywiście trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć teren. Przygotowując podłoże dla tego typu żółwia, należy wykorzystać drewniane zrębki oraz kruszoną korę. Warstwa takiego podłoża musi mieć grubość minimum 10 cm. Żółwie stepowe uwielbiają zakopywać się w podłożu. Z tego też powodu dobrze jest umieścić w terrarium spora ilość siana. Będzie nie tylko się w nim ukrywał, ale i podjadał. W dzień żółw powinien przebywać pod lampą grzewczą w temperaturze od 30 do 35 stopni Celsjusza. Warto też zadbać o odpowiednią świetlówkę, by zastąpiła oczekiwane przez żółwia nasłonecznienie. W miejscu zamieszkania żółwia stepowego powinna znaleźć się miska z wodą.

Żywienie żółwi stepowych
Żółw stepowy jest roślinożercą. Dieta powinna być wzbogacona ziołami i będzie to na przykład mniszek, babki, trawa, biała koniczyna, krwawnik, gwiazdnica, bazylia i melisa. W jadłospisie żółwia nie może zabraknąć warzyw typu rukola, cykoria, kiełki, kapusta pekińska. Żółwie te lubią też rośliny suszone. Nie pogardzą granulatami przystosowanymi do ich potrzeb. Należy je jednak traktować jako dodatek do świeżych mieszanek. Dieta musi być też uzupełniona preparatami wapniowymi i witaminami dla tego rodzaju zwierząt. Nie wolno podawać żółwiom stepowym sałaty, kapusty czy szpinaku. Owoce powinny być podawane raczej rzadko i traktowane jako smakołyk.

Zachowanie
Żółwie stepowe swoją aktywnością wykazują się wiosną. To wtedy rozpoczynają poszukiwania partnera do godów. W czasie deszczu, żółwie te lubią kopać nory na długość nawet 2 metrów. Tam sobie śpią. Tak przynajmniej dzieje się w naturze. Dlatego też domowe osobniki zakopują się we wspomnianym podłożu, jakie tworzy im ich właściciel. To nie są jakoś szczególnie towarzyskie zwierzęta. Nie służą też do zabawy. Żółwie stepowe są raczej spokojne, bardziej do popatrzenia i podziwiania, aniżeli do szalonych zabaw z dziećmi. Dlatego z reguły bardziej nadają się dla dorosłych, niż dla dzieci, którym i tak w niedługim czasie po zakupie zwierzaka, odechciewa się karmienia i czyszczenia terrarium.

Pielęgnacja
O pielęgnacji żółwia stepowego nie można mówić zbyt długo. Nie jest tak wymagający w tej kwestii jak inne zwierzęta domowe. Trzeba przede wszystkim porządkować jego terrarium i to wydaje się jedyna czynność, o jakiej nie można zapominać hodując żółwia stepowego w domu.

Hodowla żółwi greckich
Żółw dla każdego

9 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *