PrzeczytajPamiętaj, że strona ma charakter hobbystyczny!

Żółw wodno lądowy

Żółw wodny może być hodowany w domu. Jednak będzie oczekiwał od hodowcy przede wszystkim odpowiednio dużego zbiornika, wysokiej temperatury, a także właściwie zbilansowanej diety. Tylko w takich warunkach może przeżyć i prawidłowo funkcjonować. Żółw wodny może być doskonałą dekoracją mieszkania, ale też zwierzątkiem do obserwacji. Wyróżnia się kilka podstawowych gatunków żółwia wodnego, a mianowicie jest to: żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy, żółw żółtobrzuchy.

żółw wodno lądowy - źródło obrazka Pixabay.com
żółw wodno lądowy – źródło obrazka Pixabay.com

Gady, które żyją dość długo, a co więcej, mają zdolność osiągania pokaźnych rozmiarów. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się czy jest sens, czy warto i czy dysponuje się w domu oczekiwanymi przez tego osobnika warunkami.

Odpowiednie akwarium dla żółwia wodnego to akwarium kwadratowe mieszczące blisko dwieście litrów. Taki zbiornik zwykle dzieli się na dwie części, tak by zyskać zarówno lądową jak i wodną. W części mokrej wody nie powinno być zbyt dużo. Chodzi mianowicie o to, że żółw który znajduje się w wodzie, musi mieć możliwość wynurzenia swojej głowy. Zbiornik powinien być oświetlony i ogrzewany. Dno akwarium z reguły wykładane jest otoczakami, albo specjalnym żwirem. Żółw wodny bardzo brudzi wodę, dlatego trzeba mu ją zmieniać. Ważne jest tylko, aby nie wlewać do akwarium wody prosto z kranu, a musi ona odczekać co najmniej dobę.

Żółw wodny, który trafia do niewoli, powinien być odżywiany praktycznie tym samym, co zjada na wolności. Jego dieta powinna być bogata w rybki akwariowe, ślimaki wodne, krewetki oraz larwy. Pokarm ten powinien być świeży. Ewentualnie może być mrożony, ale nigdy suchy. Jadłospis żółwia wodnego warto urozmaicić dżdżownicami. Akwarium powinno być wypełnione roślinami wodnymi. Należy pamiętać, że żółw ten nie może żywić się mięsem, ani warzywami czy owocami. Nie jest przystosowany do takich pokarmów.

Dorosłe żółwie wodne zapadają w sen zimowy, który trwa od końca października do końca marca. Do tego okresu trzeba odpowiednio przygotować żółwia, zniżając mu temperaturę, a także zmniejszając porcje podawanego pożywienia.

Żółw lądowy
Żółw żółtolicy

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *