Żółw wodno lądowy
|Żółw wodny może być hodowany w domu. Jednak będzie oczekiwał od hodowcy przede wszystkim odpowiednio dużego zbiornika, wysokiej temperatury, a także właściwie zbilansowanej diety. Tylko w takich warunkach może przeżyć i prawidłowo funkcjonować. Żółw wodny może być doskonałą dekoracją mieszkania, ale też zwierzątkiem do obserwacji. Wyróżnia się kilka podstawowych gatunków żółwia wodnego, a mianowicie jest to: żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy, żółw żółtobrzuchy.

Gady, które żyją dość długo, a co więcej, mają zdolność osiągania pokaźnych rozmiarów. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się czy jest sens, czy warto i czy dysponuje się w domu oczekiwanymi przez tego osobnika warunkami.
Odpowiednie akwarium dla żółwia wodnego to akwarium kwadratowe mieszczące blisko dwieście litrów. Taki zbiornik zwykle dzieli się na dwie części, tak by zyskać zarówno lądową jak i wodną. W części mokrej wody nie powinno być zbyt dużo. Chodzi mianowicie o to, że żółw który znajduje się w wodzie, musi mieć możliwość wynurzenia swojej głowy. Zbiornik powinien być oświetlony i ogrzewany. Dno akwarium z reguły wykładane jest otoczakami, albo specjalnym żwirem. Żółw wodny bardzo brudzi wodę, dlatego trzeba mu ją zmieniać. Ważne jest tylko, aby nie wlewać do akwarium wody prosto z kranu, a musi ona odczekać co najmniej dobę.
Żółw wodny, który trafia do niewoli, powinien być odżywiany praktycznie tym samym, co zjada na wolności. Jego dieta powinna być bogata w rybki akwariowe, ślimaki wodne, krewetki oraz larwy. Pokarm ten powinien być świeży. Ewentualnie może być mrożony, ale nigdy suchy. Jadłospis żółwia wodnego warto urozmaicić dżdżownicami. Akwarium powinno być wypełnione roślinami wodnymi. Należy pamiętać, że żółw ten nie może żywić się mięsem, ani warzywami czy owocami. Nie jest przystosowany do takich pokarmów.
Dorosłe żółwie wodne zapadają w sen zimowy, który trwa od końca października do końca marca. Do tego okresu trzeba odpowiednio przygotować żółwia, zniżając mu temperaturę, a także zmniejszając porcje podawanego pożywienia.
hej wszystkim. Chciałabym sobei kupić takie żółwia, tylko mma kilka pytań. Być tutaj znajdzie się jakiś ekspert, który może odpowiedzieć mi na kilka pytań. Słyszałem już, że te żółwie kupuje się zwykle całkiem małe, ale szybko osiągają one na tyle duży rozmiar, że przestają się one mieścić do tych pojemników z wyspami, sprzedawanych w sklepie. Czy opłaca się kupić taki pojemnik choć na krótki czasu? Jak szybko żółwik z niego wyrośnie? Czy rzeczywiście każdego żółwia trzeba wprowadzać w stan tego snu zimowego? Trochę obawiam się, żeby nie zrobić mu krzywdy.
Super, że szukasz informacji na temat zwierzęcia zanim jeszcze go kupisz. Ja być może ekspertem nie jestem, ale żółwie mam od dawna. Wśród kilku różnych gadów posiadam między innymi żółwia wodno- lądowego. Rzeczywiście żółwie tego gatunku rosną bardzo szybko, co jest również związane z jakością pokarmu jaki otrzymują. W skrócie napisze, że nie powinny one rosnąć ani zbyt wolno ani też zbyt szybko. Moim zdaniem nie opłaca się kupować tego rodzaju pojemnika, który swoją droga jest koszmarnie brzydki i niepraktyczny. Z pewnością znacznie ładniejsze terrrarium wykonasz dla niego samodzielnie w dużym akwarium. Co do snu zimowego, ja swoich żółwi w niego nie wprowadzam.